BBD Umpires and Coaches – BENDIGO BOWLS DIVISION INC.

 
 
 
HOLDERS OF CURRENT UMPIRES CERTIFICATES
2018 / 2019
 
                                                                         
 
Bendigo: Men –  D.Bennet, P.O’Neil,
L.Nemeth, J.Hood, G.Dunn. M.Anderson
D Waight (M)
Ladies – J Belt, S Cullen, V.Nemeth,
E.Hood, C Berry, S Koch
Bendigo East: Men –  K.Gloster, J.McDermott, G.Hall, W.Schmidt,  D.Coles, C McKean
Ladies – J Judd, J Hoffman, B Bodinnar
Bendigo V.R.I:  Men –  P Simmons,  D Robertson
Ladies – M.Gorrie,
Bridgewater: Men – B.McNaught
Ladies – M Price, M. McNaught
Calivil: Men – B.Meighan, K.Richards
Ladies – C Maxted (M)
Campbell’s Creek: Men – B.Ellis, E.Farthing, R.Cumming.
Castlemaine: Men –  S. McCoombe.
Ladies – E Speirs, Y Podesta (M), B McLean (M)
Y Hufer, V Passalaqua (M) C Frost, R Roberts
Dingee: Men – L.Hocking.
Eaglehawk: Men – N.Bowland, S.Piercy,  J.Carter, F Byrne
Ladies – C Patching, J O’Shea
Golden Square: Men – A.Eddy, R.McCamish
J Frost (M), D Kent, T Trewartha
Ladies – B Clements, M Craze,
M Cusack, M Chisholm (M), V Groves
Harcourt: Men – A. Nicholls.
Ladies – H Braid, K Francis
Heathcote: Men –  G. Spiers, B.Taylor.
P.Cunningham, D.Kilner (M), P Mason
Ladies:  E.O’Brien, L.Speirs (M), C.Cail (M), D.Anderson (Marker)
Inglewood: Men –  B.McClymont, A.Harrison. D Rowley (ITO)
Ladies –  E. Patterson, L.Rowley
Kangaroo Flat: Men –  W.Stewart, C.Smith,  B.Waegeli, A.Densley, P Moller, P Jennings.
Ladies – F Retallick (M) S Howes (M)
Lockwood South: Men – A.Manallack, B.Ede
Marong: Men –T Hayes, S Fulton.
Ladies- P Williams
North Bendigo
Serpentine: Men – B.Tuohey, R.Gladman,
B.Gladman
South Bendigo: Men – D.Campbell, T.Marshall, J.Rooke, J Geldart, D Oddy, P Marron, W Marwood, D Sherman.
Ladies – H Hall, R Punton, W Rowe (M), V Lisle (M)
Strathfieldsaye: Men – U.Oper, G.Etherton
Ladies – S. McGregor (M) S McGregor (M)
White Hills:  B.Wakefield,
Ladies – E Cooney.
Woodbury: Men – J.Grenfell, P.O’Connor, L.Handley,
Ladies – H Cozens, A Hoy
 
?
ACCREDITED COACHES
SEASON 2018 / 2019

Bendigo:  T.Babitsch,
  
Bendigo East:  , D Cole, C McKean, R Clough, A Borham, B McDermott, J Davey
Bendigo V.R.I:  M.Gorrie, T.Watson, P Simmons
Calivil: W Miles
Campbell’s Creek:  R.Cumming, R. Loats,
Castlemaine: V. Passalaqua, R.Noble,  B Leavy
Dingee: J Jackman
Eaglehawk:  C.Patching, J Carter, S Piercy
Golden Square: D Condon, A Eddy, P Pain, M Chisholm,
Harcourt: K Francis, K Tribe, H Braid, A Nicholls
Heathcote: P Mason, P Cunningham
Inglewood:   D Rowley
Kangaroo Flat:  M Crow, I Martin, L Troy, S Howes, C Wilson, P Jennings
Marong: M Dickins, D Marshall, A Whatley
Serpentine: S Rudkins
South Bendigo:  B.Holland,  A Kendall,  H. Hall, R Punton
Strathfieldsaye: R Britten, U Oper, J Sonego
White Hills: J.Maloney
Woodbury:   R. Davies, H Cozens, P Luke